Berlingske Business

Mærsk opjusterer forventningerne efter stærkt kvartal

Smedegaard_TripleE
Mærsk-topchef Nils Smedegaard Andersen poserer på megaskibet »Majestic Maersk«. Foto:

Danmarks største virksomhedsgruppe A.P. Møller - Mærsk er kommet bedre gennem tredje kvartal end ventet. Ledelsen opjusterer forventningerne til nettoresultatet for hele 2013.

A.P. Møller - Mærsk løfter forventningerne til hele året i regnskabet for tredje kvartal. Koncernen, der bruger dollar i sine forventninger, venter nu et overskud på 3,5 milliarder dollar mod en tidligere prognose på 3,3 milliarder dollar.

Omregnet til kroner svarer det ved den gennemsnitlige dollarkurs i år til et overskud på knap 20 milliarder kroner i år, mens den tidligere forventning svarede til omkring 18,5 milliarder kroner.

Blandt analytikerne i markedet lød forventningen forud for regnskabet, at landets største virksomhedsgruppe i år ville kunne lande 19,8 milliarder kroner efter skat og minoriteter.

maersktredje_business


Ses der på bundlinjen efter skat og minoriteter, så endte den på 6,4 milliarder kroner i tredje kvartal, mod en forventning i markedet om 5,8 milliarder kroner, ifølge estimater indsamlet af SME Direkt for Ritzau Finans.

Sidste år leverede A.P. Møller - Mærsk i samme kvartal et overskud efter skat og minoriteter på 5,2 milliarder kroner, men fremgangen er i høj grad trukket af større effektivitet. Kigges der på koncernens omsætning, så falder den nemlig til 82,1 milliarder kroner i tredje kvartal mod 87,3 milliarder kroner i samme kvartal sidste år.

I markedet var der ventet en omsætning på 81 milliarder kroner.    

Det er en positiv udvikling i verdens største containerrederi Maersk Line, der er hovedårsagen til opjusteringen. Her landede overskuddet på 3,1 milliarder kroner i tredje kvartal, mens der i markedet "kun" var ventet 2,4 milliarder kroner.

Majestic Mærsk

 
For første gang i flere år er overskuddet i Maersk Line ligefrem så stort, at ledelsen kalder afkastet "tilfredsstillende."

I olieforretningen Maersk Oil går det til gengæld ikke så godt. Skønnet for årets produktion må sænkes til omkring 235.000 tønder om dagen mod en tidligere prognose om 240.000-250.000 tønder om dagen.

På bundlinjen skuffer Maersk Oil også med et overskud i tredje kvartal på 1,1 milliarder kroner mod en forventning i markedet om et resultat i Maersk Oil på 1,6 milliarder kroner. 

A.P. Møller - Mærsk

I millioner kr.2013 - 3. kvt.2012 - 3. kvt.Ændr.
i pct.
Omsætning82.06087.280-6%
Resultat før af- og nedskrivninger m.v.18.22819.344-6%
Af- og nedskrivninger6.4708.393-23%
Resultat før finansielle poster12.28112.607-3%
Resultat før skat11.69111.5841%
Resultat efter skat og minor.6.3565.15023%
Afkast af investeret kapital efter skat (ROIC)9,5%8,6%


De to andre hovedforretninger - havneforretningen APM Terminals og boreselskabet Maersk Drilling  - bidrog også til opjusteringen med fremgang og bedre resultater end ventet. APM Terminals leverede et overskud på 1,1 milliarder kroner, mens Maersk Drilling kunne vise 0,8 milliarder kroner på bundlinjen.

Kære læser

Berlingske har skiftet det system, vi bruger til at håndtere kommentarer til de enkelte artikler. Det betyder, at tidligere kommentarer nu er slettet. For fremtiden kan artikler kun kommenteres og debateres med et log ind til Facebook.

Med venlig hilsen

Redaktionen

Forsiden lige nu

Til forsiden

Business anbefaler

 

Business i billeder

Se alle

BrandView Hvad er Brandview?

BrandView er en service fra Berlingske Media, hvor virksomheder har mulighed for at kommunikere deres specialviden direkte til brugere og læsere af Berlingske.
Dette kan gøres på print i Berlingske og Berlingske Business, eller online på b.dk og business.dk.

Ønsker du at vide mere om BrandView, bedes du kontakte content marketing afdelingen Public Impact via e-mail: info@publicimpact.dk.

Annonce

Danske pensionsselskaber kan lige nu fortælle om afkast, der ligger og svinger i størrelsesordenen 0-3 pct. Det er langt fra sidste års to-cifrede gevinster, men der er en gode forklaringer på, at afk...

Kære læser. Velkommen til business.dk.

Vi kan se, at du har installeret en adblocker, så vi ikke kan vise dig annoncer. Det er vi kede af, fordi indtægter fra annoncer er en helt afgørende årsag til, at vi dagligt kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.

Vi håber derfor, at du i din adblocker vil tillade visning af annoncer fra business.dk Det er nemt og tager kun et øjeblik: Se hvordan du gør her.

Med venlig hilsen
Berlingske Business

Tilbage til artiklen