Berlingske Business
10:02Danske Bank hæver Novo Nordisks kursmål

Novozymes-direktør forstår investorernes bekymringer

pix-novozymesPederHN
Overskrift
Novozymes' adm. direktør Peder Holk Nielsen forstår godt investorernes bekymring efter enzymproducenten sænkede forventningerne til årets vækst. Foto:
 

Novozymes sænker forventningerne og investorerne straffer selskabet på aktiemarkedet. Topchef Peder Holk Nielsen forstår bekymringen, men kalder regnskabet et bump på vejen.

Historien om Novozymes er en historie om stort set uafbrudt fremgang. Men for en gangs skyld var der skuffende resultater hos enzymproducenten, der må sænke forventningerne til årets vækst på grund af priskrig på vaskemidler og forandringer i bioethanolmarkedet i USA.

»Det har været lidt som det danske sommervejr. Der er lyspunkter med solskin, for eksempel den stærke indtjening godt hjulpet af valuta og den stærke drift, men også mørke skyer i form af svagere vækst. Derfor sænker vi forventningerne, og det er vi naturligvis ikke glade for,« siger adm. direktør Peder Holk Nielsen.

pix-novozymes

Det er især vest for Atlanterhavet, problemerne skal findes. Flere af latinamerikanske lande går svagere økonomisk, og på Novozymes' største marked i USA er man udfordret af priskrig og ændrede trends inden for vaskemidler, mens bioethanolmarkedet er presset af den lave oliepris.

»De amerikanske vaskemiddelproducenter er begyndt at konkurrere på pris og ikke på vaskeevne. Det går ud over os og andre leverandører, der kan producere de ingredienser, der øger kvaliteten men koster lidt mere,« forklarer topchefen.

»Bioenergiforretningen er under også forandring, og det er lidt usikkert lige nu. Udfordringen er, at oliepriserne er kommet så langt ned, for det trækker ethanolpriserne med ned, og det betyder, at kunderne ændrer på produktionen. De er ikke længere så interesserede i at købe de dyrere løsninger, der giver et større udbytte, men vælger nogle af vores ældre produkter, der er billigere.«

pix-novozymes

Investorerne på aktiemarkedet reagerede på nyheden om sænkede forventninger med et kursfald på ni procent. Det betød, at Novozymes tabte 10,8 milliarder kroner i værdi torsdag formiddag.

Novozymes

I mio. kr.2. kvt. 20152. kvt. 2014Ændr.
i pct.
Omsætning7.0286.09415%
Driftsresultat1.9091.71012%
Nettoresultat1.3891.2858%
Egenkapital11.19610.8333%
Antal ansatte6.5366.2055%
Overskudsgrad27,228,1

»Hold da op, var det så meget? Det vidste jeg ikke. Men jeg ville lyve, hvis jeg påstod, at jeg var overrasket over, at der kommer en negativ reaktion. Sådan er det jo. Der er altid høje forventninger til os, og når man sænker vækstforventningerne, så skaber det bekymring blandt investorerne. Opgaven om at sælge den langsigtede væksthistorier er ikke blevet mindre nu,« siger Peder Holk Nielsen.

»Men det her er en parentes, og det langsigtede væksthistorie er ikke forandret overhovedet. Det handler om langsigtet organisk vækst, og vores aktionærer har aktien, fordi de tror på den.«

Novozymes

Novozymes

TV: Novozymes leverer skuffende toner

 

Kære læser

Berlingske har skiftet det system, vi bruger til at håndtere kommentarer til de enkelte artikler. Det betyder, at tidligere kommentarer nu er slettet. For fremtiden kan artikler kun kommenteres og debateres med et log ind til Facebook.

Med venlig hilsen

Redaktionen

Forsiden lige nu

Til forsiden

Business anbefaler

Gratis breaking news på mobilen

Send BUSINESS BREAK til 1929 og modtag en SMS med en bekræftelse. Det er gratis - tilmelding koster kun almindelig takst. Du kan til hver en tid afmelde tjenesten igen.

Afmeld: sms BUSINESS BREAK STOP til 1929

Tilmeld Afmeld

Business Nyhedsbrev

Få breaking news og det bedste overblik fra Business.dk morgen og eftermiddag - eller modtag hver uge et prioriteret overblik over investorstof, privatøkonomi, ejendomme, digtal, karriere, media og vækst.

Se alle nyhedsbreve
 

Business i billeder

Se alle

BrandView Hvad er Brandview?

BrandView er en service fra Berlingske Media, hvor virksomheder har mulighed for at kommunikere deres specialviden direkte til brugere og læsere af Berlingske.
Dette kan gøres på print i Berlingske og Berlingske Business, eller online på b.dk og business.dk.

Ønsker du at vide mere om BrandView, bedes du kontakte content marketing afdelingen Public Impact via e-mail: info@publicimpact.dk.

Sponseret

Sampensions kunder kan glæde sig over et godt afkast for 2017.”En typisk kunde i vores markedsrenteprodukt opnår et afkast i år på omkring 8 pct., og det er meget højere, end hvad man kunne forvente v...

Business.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og at målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart. Læs mere

Kære læser. Velkommen til business.dk.

Vi kan se, at du har installeret en adblocker, så vi ikke kan vise dig annoncer. Det er vi kede af, fordi indtægter fra annoncer er en helt afgørende årsag til, at vi dagligt kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.

Vi håber derfor, at du i din adblocker vil tillade visning af annoncer fra business.dk Det er nemt og tager kun et øjeblik: Se hvordan du gør her.

Med venlig hilsen
Berlingske Business

Tilbage til artiklen