Berlingske Business
17:44Business Live vender tilbage tirsdag

Nordea overrasker: Fremlægger stærkt halvårsregnskab

Nordea
Nordea. Foto:

Nordea trodser analytikernes forventninger for andet andet kvartal. Koncernen er dog fortsat plaget af lave renteindtægter.

Nordea er kommet ud af andet kvartal med et overskud på 996 millioner euro i andet kvartal. Det er 44 millioner euro mere sammenlignet med samme kvartal sidste år, og bedre end aktieanalytikernes forventninger. Ifølge Ritzau Estimates havde analytikerkorpset ventet et nettoresultat på 929 millioner euro i andet kvartal.

»På trods af lav vækst og uro på de finansielle markeder holder indtægterne sig på et pænt niveau. Indtægterne fra følgeforretninger er uændrede i forhold til samme periode sidste år. Marginpresset på nettorenteindtægterne er aftagende, og vi tror nu på et vendepunkt med en positiv udvikling fra 2. halvår 2016. Omkostningerne udvikler sig som planlagt, og kreditkvaliteten er uændret stærk,« siger Nordeas øverste topchef, Casper Von Koskull, i en fondsbørsmeddelelse.

Billede

Banken er fortsat præget er lave renteindtægter, som lyder på 2.340 millioner euro for årets første seks måneder. Det er et fald på 187 millioner euro i forhold til samme periode i 2015.

Nordea

I mio. euro1. halvår 20161. halvår 2015Ændr.
i pct.
Indtægter i alt48515242-7%
Driftsudgifter238423730%
Nedskrivninger på lån2382256%
Driftesresultat22292644-16%
Nettoresultat17782034-13%
Antal ansatte30996297194%


»Nettorenteindtægterne er stadig under pres. Vi har set en faldende gennemsnitlig rente på de rentebærende aktiver (udlån mv.) i et godt stykke tid nu - drevet af en lav efterspørgsel på udlån grundet den træge makroøkonomiske vækst og øget konkurrence,« sagde analytiker i Jyske Bank Thomas Eskildsen til Ritzau Finans før regnskabet.

Nordea

Nordea-koncernen har været ude i en sand mediestorm, efter det kom frem tidligere på året, at banken har hjulpet kunder med at stifte selskaber i skattely - bedre kendt som »Panama Papers«. Det fik Nordea til at igangsætte en intern undersøgelse, der skulle vende hver en sten. Nordea har i den sammenhæng frikendt sig selv for »proaktivt« at have medvirket til skatteundragelse, men anerkender samtidig, at en række interne kontroller ikke er blevet overholdt.

Billede

0 Kommentarer

Forsiden lige nu

Til forsiden

Business anbefaler

Gratis breaking news på mobilen

Send BUSINESS BREAK til 1929 og modtag en SMS med en bekræftelse. Det er gratis - tilmelding koster kun almindelig takst. Du kan til hver en tid afmelde tjenesten igen.

Afmeld: sms BUSINESS BREAK STOP til 1929

Tilmeld Afmeld

Business Nyhedsbrev

Få breaking news og det bedste overblik fra Business.dk morgen og eftermiddag - eller modtag hver uge et prioriteret overblik over investorstof, privatøkonomi, ejendomme, digtal, karriere, media og vækst.

Se alle nyhedsbreve
 

Business i billeder

Se alle

BrandView Hvad er Brandview?

BrandView er en service fra Berlingske Media, hvor virksomheder har mulighed for at kommunikere deres specialviden direkte til brugere og læsere af Berlingske.
Dette kan gøres på print i Berlingske og Berlingske Business, eller online på b.dk og business.dk.

Ønsker du at vide mere om BrandView, bedes du kontakte content marketing afdelingen Public Impact via e-mail: info@publicimpact.dk.

<p>Henrik Olejasz Larsen, investeringsdirektør i Sampension</p>
Sponseret

Aktiemarkederne ligger historisk set forholdsvis højt. Det afspejler, at det går rigtig godt i den underliggende økonomi, forklarer investeringsdirektør.Arbejdsløsheden er rekordlav i både Japan og US...

Business Events Se alle

Business.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og at målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart. Læs mere

Kære læser. Velkommen til business.dk.

Vi kan se, at du har installeret en adblocker, så vi ikke kan vise dig annoncer. Det er vi kede af, fordi indtægter fra annoncer er en helt afgørende årsag til, at vi dagligt kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.

Vi håber derfor, at du i din adblocker vil tillade visning af annoncer fra business.dk Det er nemt og tager kun et øjeblik: Se hvordan du gør her.

Med venlig hilsen
Berlingske Business

Tilbage til artiklen