Berlingske Business
17:57Tak for i dag

Boliglån driver Jyske Bank frem

Jyske Bank

Jyske Bank kom ud af 2015 med et samlet resultat før skat på 3,2 mia. kr. Efter fusionen med BRFKredit har Jyske Bank sat gang i udstedelsen af boliglån, viser regnskabet for 2015.

Jyske bank leverede tirsdag morgen et regnskab uden de store overraskelser, da flere af nøgletallene allerede var kendt på forhånd. I januar måned tog topchef Anders Dam forskud på festlighederne og lagde tallene på bordet.

Jyske Bank har gang i boligudlånet efter fusionen med BRFKredit. Det viser selskabets regnskab for 2015, hvis hovedtal allerede blev præsenteret i slutningen af januar.

AndersDam

Her kunne banken fremvise et overskud før skat på 3,2 milliarder kroner, en pæn stigning fra 2014. I det fulde regnskab, der er fremlagt tirsdag, viser tallene, at specielt udlånet til boliger er steget.

Banken ydede nye boliglån for 57,5 milliarder kroner i 2015, en stigning fra 25,5 milliarder kroner.

Jyske Bank

I mio. kr.20152014Ændr.
i pct.
Basisomsætning8.43310.186-17%
Basisresultat før nedskrivninger3.1114.955-37%
Basisresultat2.7643.002-8%
Resultat før skat3.2043.1033%
Nettoresultat2.4763.089-20%
Egenkapital30.04027.5619%
Medarbejdere4.0214.191-4%

- Jyske Bank har igennem 2015 kunnet udnytte boligudlånssatsningen i et i øvrigt presset bankmarked med lav efterspørgsel, skriver administrerende direktør Anders Dam i regnskabet.

Jyske Bank og BRFKredit fusionerede i 2014, da banken gerne ville stå stærkere inden for boliglån på linje med eksempelvis Danske Bank, der ejer Realkredit Danmark.

Samtidigt mente Jyske Bank, at man ville kunne finde store besparelser ved at lægge de to koncerner sammen. 600 millioner kroner var målet.

- Indtjenings- og omkostningssynergierne efter fusionen med BRFkredit har nået et niveau på cirka 550 millioner kroner ved udgangen af 2015.

- Målsætningen om mindst 600 millioner kroner forventes, alt andet lige, nu at blive opnået i 2017, et år før oprindelig planlagt, skriver Jyske Bank.

Anders Dam

Ved slutningen af 2015 havde Jyske Bank et realkreditudlån på 249,5 milliarder kroner. Det ses stige yderligere.

- Jyske Bank har gode markedsbetingelser for fortsat vækst inden for ejendomsområdet til både privat- og erhvervskunder i 2016, skriver Anders Dam.

Alt indregnet havde Jyske Bank et faldende nettoresultat i 2015, hvor banken efter skat kunne notere et overskud på 2,5 milliarder kroner mod 3,1 milliarder kroner i 2014.

Det hænger dog sammen med, at banken havde en stor mængde skattefrie indtægter i 2014, der sendte årets skattekupon ned på nul kroner. Den lød i 2015 på 728 millioner kroner.

Jyske Bank forhøjer derudover sit aktietilbagekøbsprogram med 250 mio. kr. til 750 mio kr., mod det tidligere oplyste beløb på 500 mio. kr.

- Jyske Bank har styrket kapitalgrundlaget i 2015, og bestyrelsen har, fortsat ud fra en konservativ kapitalpolitik, valgt at forhøje aktietilbagekøbsprogrammet med 250 mio. kr. til 750 mio. kr. med virkning fra 1. marts 2016, siger ordførende direktør Anders Dam.

0 Kommentarer

Forsiden lige nu

Til forsiden

Business anbefaler

Gratis breaking news på mobilen

Send BUSINESS BREAK til 1929 og modtag en SMS med en bekræftelse. Det er gratis - tilmelding koster kun almindelig takst. Du kan til hver en tid afmelde tjenesten igen.

Afmeld: sms BUSINESS BREAK STOP til 1929

Tilmeld Afmeld

Business Nyhedsbrev

Få breaking news og det bedste overblik fra Business.dk morgen og eftermiddag - eller modtag hver uge et prioriteret overblik over investorstof, privatøkonomi, ejendomme, digtal, karriere, media og vækst.

Se alle nyhedsbreve
 

Business i billeder

Se alle

BrandView Hvad er Brandview?

BrandView er en service fra Berlingske Media, hvor virksomheder har mulighed for at kommunikere deres specialviden direkte til brugere og læsere af Berlingske.
Dette kan gøres på print i Berlingske og Berlingske Business, eller online på b.dk og business.dk.

Ønsker du at vide mere om BrandView, bedes du kontakte content marketing afdelingen Public Impact via e-mail: info@publicimpact.dk.

<p>Henrik Olejasz Larsen, investeringsdirektør i Sampension</p>
Sponseret

Aktiemarkederne ligger historisk set forholdsvis højt. Det afspejler, at det går rigtig godt i den underliggende økonomi, forklarer investeringsdirektør.Arbejdsløsheden er rekordlav i både Japan og US...

Business Events Se alle

Business.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og at målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart. Læs mere

Kære læser. Velkommen til business.dk.

Vi kan se, at du har installeret en adblocker, så vi ikke kan vise dig annoncer. Det er vi kede af, fordi indtægter fra annoncer er en helt afgørende årsag til, at vi dagligt kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.

Vi håber derfor, at du i din adblocker vil tillade visning af annoncer fra business.dk Det er nemt og tager kun et øjeblik: Se hvordan du gør her.

Med venlig hilsen
Berlingske Business

Tilbage til artiklen