Berlingske Business

Besparelser sikrer Nordea pænt overskud

Nordea
Foto:

Renteindtægterne er fladet ud, men en stor forbedring på omkostningssiden er med til at sikre Nordea et pænt overskud i andet kvartal 2015.

Toplinjen er under pres i Nordea, men blandt andet via besparelser løfter Nordens største bank alligevel bundlinjen markant og sikrer et overskud på over syv mia. kr. i andet kvartal 2015.

Nettorenteindtægterne er faldet fra 1.368 mio. euro i andet kvartal 2014 til 1.309 mio. euro svarende til knap ti mia. kr. i andet kvartal 2015.

»Efter en exceptionel start på året så vi i 2. kvartal en stabilisering af nettorenteindtægterne og noget lavere kundeaktivitet på kapitalmarkederne, mens den stærke udvikling i opsparings- og investeringsaktiviteterne fortsatte, hvilket afspejler den stærke kundeefterspørgsel efter vores rådgivningsekspertise og produkter,« siger topchef Christian Clausen i en meddelelse.

Samlet set forbedrer Nordea driftsindtægterne, der målt på første halvår udgør 5.242 mio. euro, hvilket er en fremgang på seks procent.

Nordea

I mio. euro2. kvartal 20152. kvartal 2014Ændr.
i pct.
Nettorenteindtægter13091368-4%
Driftsindtægter252324603%
Omkostninger11851403-16%
Hensættelser til tab103135-24%
Driftsresultat123592234%
Nettoresultat95268639%
Antal ansatte2971929963-1%

Særligt på omkostningssiden ser det godt ud for Nordea. Banken har gennem en periode skåret stillinger, og det kommer til udtryk i regnskabet for andet kvartal 2015, der viser udgifter til ansatte på 772 mio. euro mod 910 mio. euro i samme kvartal året før.

Samtidig er posten Andre omkostninger faldet fra 428 mio. euro i andet kvartal 2014 til 363 mio. euro i andet kvartal 2015. Målt på halvåret giver det Nordea-resultatet et stort løft.

»I 1. halvår steg de samlede driftsindtægter 7 pct. i lokal valuta, mens omkostningerne faldt mere end 1 pct. i lokal valuta, og det har resulteret i en forbedring af omkostningsprocenten på mere end 4 procentpoint,« siger Christian Clausen.

Peter Nyegaard

Også nedskrivningerne er faldet betydeligt fra 135 mio. euro i andet kvartal 2014 til 103 mio. euro i andet kvartal 2015.

På bundlinjen for andet kvartal 2015 sikrer Nordea et overskud på 952 mio. euro mod 686 mio. euro i andet kvartal 2014.

Resultatet giver en forrentning af egenkapitalen på 13,1 i andet kvartal mod 11,9 i samme periode året før.

Kære læser

Berlingske har skiftet det system, vi bruger til at håndtere kommentarer til de enkelte artikler. Det betyder, at tidligere kommentarer nu er slettet. For fremtiden kan artikler kun kommenteres og debateres med et log ind til Facebook.

Med venlig hilsen

Redaktionen

Forsiden lige nu

Til forsiden

Business anbefaler

 

Business i billeder

Se alle

BrandView Hvad er Brandview?

BrandView er en service fra Berlingske Media, hvor virksomheder har mulighed for at kommunikere deres specialviden direkte til brugere og læsere af Berlingske.
Dette kan gøres på print i Berlingske og Berlingske Business, eller online på b.dk og business.dk.

Ønsker du at vide mere om BrandView, bedes du kontakte content marketing afdelingen Public Impact via e-mail: info@publicimpact.dk.

Annonce

De første kvartalsregnskaber, primært fra USA, der tegner en fortsættelse af billedet for 2017-billedet, både når det handler om teknologiorienterede forbrugsselskaber som Netflix og traditionelle sel...

Kære læser. Velkommen til business.dk.

Vi kan se, at du har installeret en adblocker, så vi ikke kan vise dig annoncer. Det er vi kede af, fordi indtægter fra annoncer er en helt afgørende årsag til, at vi dagligt kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.

Vi håber derfor, at du i din adblocker vil tillade visning af annoncer fra business.dk Det er nemt og tager kun et øjeblik: Se hvordan du gør her.

Med venlig hilsen
Berlingske Business

Tilbage til artiklen