Berlingske Business
09:22Chr. Hansen stiger til vejrs efter løftet anbefaling

Vestas opjusterer sine forventninger og køber aktier tilbage

Vestas ansætter 400 arbejdere i Colorado
Foto:

Ganske som ventet opjusterede Vestas sine forventer til regnskabsåret med sit regnskab for årets første ni måneder. Desuden lancerer selskabet et tilbagekøb af aktier.

Vindmølleproducenten Vestas leverer på aktiemarkedets forventninger og opjusterer sine forventninger til omsætning, EBIT-margin før særlige poster og det frie cash flow for 2015.

Det er den anden opjustering i dette regnskabsår. Vestas forventer nu en omsætning på mellem 8-8,5 mia. euro mod tidligere et minimum på 7,5 mia. euro, EBIT-margin opdateres fra 8,5 til 9-10 procent, mens forventningerne til cash flowe også for et nøk op fra 600 mio. euro til 800-1000 mio. euro.

JT

Desuden lancerer Vestas et aktietilbagekøbsprogram på 150 mio. euro for at justere sin kapitalstruktur.

»Vestas har leveret endnu et kvartal med stærke resultater på de finansielle og operationelle hovedparametre. Med en klarere udsigt for overleveringer i resten af året og en meget solid finansiel position opjusterer vi forventningerne til omsætning, EBIT-margin og det frie cash flow og iværksætter et aktietilbagekøbsprogram. Det er med stor tilfredshed, at jeg ser Vestas vokse i alle regioner år-til-år på ordresiden, helt i tråd med vores ’lønsom vækst’-strategi,« siger Vestas' adm. direktør, Anders Runevad.

ARq3

Da Vestas præsenterede årsregnskab for helåret 2014 brød man 12 års udbyttetørke, og nu tilgodeser man så endnu engang investorerne med et tilbagekøbsprogram.

På talsiden var der vækst over stort set hele linjen. Omsætningen i årets tredje kvartal steg fra 1,8 mia. euro i 2014 til 2,1 mia. euro i år, mens driftsresulatet fulgte med op fra 163 til 232 mio. euro. Endnu bedre ser det ud på bundlinjen, der er mere end fordoblet i forhold til samme periode sidste år.

Historien er nogenlunde den samme, hvis man ser på årets ni første måneder. Her er omsætningen steget med knap en mia. euro til 5,3 mia. euro, og bundlinjen er ligeledes fordoblet - fra 198 mio. euro til 387 mio. euro.

Og hvis man stadig skulle være i tvivl om, at Vestas har vind i vingerne, kan man kaste et blik på antallet af medarbejdere - her har virksomheden nu 19.500 mod 17.000 ved samme tid sidste år.

TV: »Vestas leverer på alle paramentre«

 

Vestas

I mio. euro.3. kvt 20153. kvt 2014Ændr.
i pct.
Omsætning2.1201.81317%
Driftsresultat23215550%
Nettoresultat206102102%
Egenkapital2.8132.16530%
Antal ansatte19.27316.64816%
Overskudsgrad10.99.021%
Egenkapitalrente23.623.50%

TV: 3 highlights fra Vestas-regnskabet

 

Kære læser

Berlingske har skiftet det system, vi bruger til at håndtere kommentarer til de enkelte artikler. Det betyder, at tidligere kommentarer nu er slettet. For fremtiden kan artikler kun kommenteres og debateres med et log ind til Facebook.

Med venlig hilsen

Redaktionen

Forsiden lige nu

Til forsiden

Business anbefaler

Gratis breaking news på mobilen

Send BUSINESS BREAK til 1929 og modtag en SMS med en bekræftelse. Det er gratis - tilmelding koster kun almindelig takst. Du kan til hver en tid afmelde tjenesten igen.

Afmeld: sms BUSINESS BREAK STOP til 1929

Tilmeld Afmeld

Business Nyhedsbrev

Få breaking news og det bedste overblik fra Business.dk morgen og eftermiddag - eller modtag hver uge et prioriteret overblik over investorstof, privatøkonomi, ejendomme, digtal, karriere, media og vækst.

Se alle nyhedsbreve
 

Business i billeder

Se alle

BrandView Hvad er Brandview?

BrandView er en service fra Berlingske Media, hvor virksomheder har mulighed for at kommunikere deres specialviden direkte til brugere og læsere af Berlingske.
Dette kan gøres på print i Berlingske og Berlingske Business, eller online på b.dk og business.dk.

Ønsker du at vide mere om BrandView, bedes du kontakte content marketing afdelingen Public Impact via e-mail: info@publicimpact.dk.

Sponseret

Sampensions kunder kan glæde sig over et godt afkast for 2017.”En typisk kunde i vores markedsrenteprodukt opnår et afkast i år på omkring 8 pct., og det er meget højere, end hvad man kunne forvente v...

Business.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og at målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart. Læs mere

Kære læser. Velkommen til business.dk.

Vi kan se, at du har installeret en adblocker, så vi ikke kan vise dig annoncer. Det er vi kede af, fordi indtægter fra annoncer er en helt afgørende årsag til, at vi dagligt kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.

Vi håber derfor, at du i din adblocker vil tillade visning af annoncer fra business.dk Det er nemt og tager kun et øjeblik: Se hvordan du gør her.

Med venlig hilsen
Berlingske Business

Tilbage til artiklen