Berlingske Business
17:53Tak for i dag

Tocifret milliardoverskud udløser rekord i Lego-pengekasse

Søren Thorup Sørensen er tilbage på toppen for chef for Lego-
Søren Thorup Sørensen for chef for Lego-familiens pengetank Kirkbi. Han har tidligere været finansdirektør i A.P. Møller - Mærsk. Foto:

Pengetanken Kirkbi, der står bag Lego, leverer overskud på 13,4 milliarder kroner.

Topchef i Lego-pengetanken Kirkbi Søren Thorup Sørensen må nok engang se sig om efter muligheder for at få milliarderne til at yngle.

For Kirkbi præsterer et rekordstort milliardoverskud, viser regnskabet for 2015. Årets resultat lyder nemlig på hele 13,396 milliarder kroner.

Dermed fortsætter pengene med at strømme ind Kirkbi. Sidste år lød Kirkbi-koncernens overskud på 10,8 milliarder kroner i regnskabet for 2014 mod 7,6 milliarder i 2013. Det er især den 75 procent store ejerandel af Lego, der skæpper godt i kassen, forklarer Søren Thorup Sørensen.

»Det er et meget tilfredsstillende resultat, som især beror på LEGO Koncernens fortsat høje vækst i 2015 oven på et i forvejen meget stærkt resultat i 2014. Desuden oplevede Merlin Entertainments plc fortsat vækst både i omsætningen og antal nye attraktioner, og vores investeringsportefølje leverede samtidig et solidt afkast,« siger han i en pressemeddelelse.

Kirkbi

I mio. kr.20152014Ændr.
i pct.
Indtjening på strategiske aktiviteter140411102027%
Indtjening på investeringer33073373-2%
Driftsresultat169971410121%
Nettoresultat13396133960%
Antal ansatte142411278111%
Egenkapital562954521824%
Egenkapitalrente21,9 pct.22,1 pct.

Også forlystelsesparker er i porteføljen hos Kirby gennem en omkring 30 procent stor ejerandel i Merlin Entertainments, der blandt andet råder over Legoland.

Udover Lego har Kirkbi også investeret i et par vindmølleprojekter. Så sent som i februar i år solgte energiselskabet Dong 50 procent af havvindmølleparken Burbo Bank Extension til pensionskassen PKA og Kirkbi A/S.

26BUSPix-Bagsiden-Soeren-Th.jpg

Samtidig ejer Kirkbi i alt 20 bygninger, der er beliggende i hjertet af København, London og i Tjekkiets hovedstad, Prag, samt i Tyskland og den tysktalende del af Schweiz.

Kirkbi ejes 100 procent af Lego-ejer Kjeld Kirk Kristiansen og dennes tre børn Thomas Kirk Kristiansen, Sofie Kirk Kristiansen og Agnete Kirk Thinggaard.

0 Kommentarer

Forsiden lige nu

Til forsiden

Business anbefaler

Gratis breaking news på mobilen

Send BUSINESS BREAK til 1929 og modtag en SMS med en bekræftelse. Det er gratis - tilmelding koster kun almindelig takst. Du kan til hver en tid afmelde tjenesten igen.

Afmeld: sms BUSINESS BREAK STOP til 1929

Tilmeld Afmeld

Business Nyhedsbrev

Få breaking news og det bedste overblik fra Business.dk morgen og eftermiddag - eller modtag hver uge et prioriteret overblik over investorstof, privatøkonomi, ejendomme, digtal, karriere, media og vækst.

Se alle nyhedsbreve
 

Business i billeder

Se alle

BrandView Hvad er Brandview?

BrandView er en service fra Berlingske Media, hvor virksomheder har mulighed for at kommunikere deres specialviden direkte til brugere og læsere af Berlingske.
Dette kan gøres på print i Berlingske og Berlingske Business, eller online på b.dk og business.dk.

Ønsker du at vide mere om BrandView, bedes du kontakte content marketing afdelingen Public Impact via e-mail: info@publicimpact.dk.

<p>Henrik Olejasz Larsen, investeringsdirektør i Sampension</p>
Sponseret

Aktiemarkederne ligger historisk set forholdsvis højt. Det afspejler, at det går rigtig godt i den underliggende økonomi, forklarer investeringsdirektør.Arbejdsløsheden er rekordlav i både Japan og US...

Business Events Se alle

Business.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og at målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart. Læs mere

Kære læser. Velkommen til business.dk.

Vi kan se, at du har installeret en adblocker, så vi ikke kan vise dig annoncer. Det er vi kede af, fordi indtægter fra annoncer er en helt afgørende årsag til, at vi dagligt kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.

Vi håber derfor, at du i din adblocker vil tillade visning af annoncer fra business.dk Det er nemt og tager kun et øjeblik: Se hvordan du gør her.

Med venlig hilsen
Berlingske Business

Tilbage til artiklen