Berlingske Business

Pandora opjusterer forventningerne efter stærkt kvartal

Pandora
Pandora på Strøget. Foto:

Eksplosiv fremgang på nye markeder giver et resultat, der er betydeligt bedre end ventet for smykkekoncernen Pandora. Smykkeselskabet opjusterer forventningerne.

Pandora har eksplosiv vækst på tværs af alle regioner, og de opjusterer fra en forventet omsætning i 2015 på 14 miliarder kroner til nu 15 milliarder.

»Opjusteringen skyldes først og fremmest valutakurserne, hvor vi har haft medvind, særligt i forhold til den amerikanske dollar. Men det er klart, at den underliggende forretning også gør det godt og er med til at styrke troen på et godt 2015,« siger Pandoras nye direktør Anders Colding Friis.

Pandora

Omsætningen er i første kvartal på 3547 millioner, mod 2592 millioner sidste år samme kvartal. Driftsresultat før renter, skat og afskrivninger på driftsaktiviteter og goodwill (EBITDA) vokser med 39,3 procent til 1,3 milliarder kroner i første kvartal. Periodens resultat udgør 383 millioner kroner. Det er betydeligt dårligere end samme kvartal sidste år, hvor Pandora havde et resultat på 704 millioner kroner.

Pandora har for nyligt kastet sig ind i nethandel i alle amerikanske stater, og på det Syd- og Nordamerikanske marked har man da også en vækst på 34,4 procent i første kvartal. Pandora forventer, at de skal åbne 325 nye konceptbutikker i løbet af 2015.

Pandora

I mio. kr.1. kvt. 20151. kvt. 2014Ændr.
i pct.
Omsætning3.5472.59237%
Driftsresultat123888740%
Nettoresultat383704-46%
Egenkapital6.4336.1604%
Antal ansatte11.9458.79836%
Overskudsgrad34,934,2

»Vi er meget tilfreds med regnskabet for første kvartal, hvor vi har set vækst i både omsætning og indtjening. Vi har set to-cifret vækst i alle produktkategorier, og bl.a. ringe gør det godt og udgør nu mere end 11% af omsætningen. Men også salget af vores armbånd og charms fortsætter med at vokse. Derudover er det tilfredsstillende at konstatere, at salget ud af butikkerne fortsat stiger, og sammenholdt med at vi forventer at øge antallet af konceptbutikker med mere end 325 nye butikker i år, giver den gode start på året forhåbninger om et godt 2015,” siger Anders Colding Friis.

Generalforsamling i Pandora, onsdag den 18. marts, Bestyrelsesformand Peder Tuborgh og koncernchef Anders Colding Friis

Kvartalets resultat bliver skæmmet af det store skattesmæk, Pandora fik tidligere på året. En årelang tvist med Skat endte med en regning på 995 mio. kroner til Pandora, der allerede havde sat 610 mio. kroner til side til den ekstraordinære skattebetaling.

I første kvartal bliver regnskabet derfor påvirket negativt med en ekstra skattebetaling på 364 mio. kroner og 21 mio. i de finansielle poster.

08BUSPandora-side8.jpg

Kære læser

Berlingske har skiftet det system, vi bruger til at håndtere kommentarer til de enkelte artikler. Det betyder, at tidligere kommentarer nu er slettet. For fremtiden kan artikler kun kommenteres og debateres med et log ind til Facebook.

Med venlig hilsen

Redaktionen

Forsiden lige nu

Til forsiden

Business anbefaler

 

Business i billeder

Se alle

BrandView Hvad er Brandview?

BrandView er en service fra Berlingske Media, hvor virksomheder har mulighed for at kommunikere deres specialviden direkte til brugere og læsere af Berlingske.
Dette kan gøres på print i Berlingske og Berlingske Business, eller online på b.dk og business.dk.

Ønsker du at vide mere om BrandView, bedes du kontakte content marketing afdelingen Public Impact via e-mail: info@publicimpact.dk.

Annonce

De første kvartalsregnskaber, primært fra USA, der tegner en fortsættelse af billedet for 2017-billedet, både når det handler om teknologiorienterede forbrugsselskaber som Netflix og traditionelle sel...

Kære læser. Velkommen til business.dk.

Vi kan se, at du har installeret en adblocker, så vi ikke kan vise dig annoncer. Det er vi kede af, fordi indtægter fra annoncer er en helt afgørende årsag til, at vi dagligt kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.

Vi håber derfor, at du i din adblocker vil tillade visning af annoncer fra business.dk Det er nemt og tager kun et øjeblik: Se hvordan du gør her.

Med venlig hilsen
Berlingske Business

Tilbage til artiklen