Berlingske Business

Pandora opjusterer forventningerne efter stærkt kvartal

Pandora
Pandora på Strøget. Foto:

Eksplosiv fremgang på nye markeder giver et resultat, der er betydeligt bedre end ventet for smykkekoncernen Pandora. Smykkeselskabet opjusterer forventningerne.

Pandora har eksplosiv vækst på tværs af alle regioner, og de opjusterer fra en forventet omsætning i 2015 på 14 miliarder kroner til nu 15 milliarder.

»Opjusteringen skyldes først og fremmest valutakurserne, hvor vi har haft medvind, særligt i forhold til den amerikanske dollar. Men det er klart, at den underliggende forretning også gør det godt og er med til at styrke troen på et godt 2015,« siger Pandoras nye direktør Anders Colding Friis.

Pandora

Omsætningen er i første kvartal på 3547 millioner, mod 2592 millioner sidste år samme kvartal. Driftsresultat før renter, skat og afskrivninger på driftsaktiviteter og goodwill (EBITDA) vokser med 39,3 procent til 1,3 milliarder kroner i første kvartal. Periodens resultat udgør 383 millioner kroner. Det er betydeligt dårligere end samme kvartal sidste år, hvor Pandora havde et resultat på 704 millioner kroner.

Pandora har for nyligt kastet sig ind i nethandel i alle amerikanske stater, og på det Syd- og Nordamerikanske marked har man da også en vækst på 34,4 procent i første kvartal. Pandora forventer, at de skal åbne 325 nye konceptbutikker i løbet af 2015.

Pandora

I mio. kr.1. kvt. 20151. kvt. 2014Ændr.
i pct.
Omsætning3.5472.59237%
Driftsresultat123888740%
Nettoresultat383704-46%
Egenkapital6.4336.1604%
Antal ansatte11.9458.79836%
Overskudsgrad34,934,2

»Vi er meget tilfreds med regnskabet for første kvartal, hvor vi har set vækst i både omsætning og indtjening. Vi har set to-cifret vækst i alle produktkategorier, og bl.a. ringe gør det godt og udgør nu mere end 11% af omsætningen. Men også salget af vores armbånd og charms fortsætter med at vokse. Derudover er det tilfredsstillende at konstatere, at salget ud af butikkerne fortsat stiger, og sammenholdt med at vi forventer at øge antallet af konceptbutikker med mere end 325 nye butikker i år, giver den gode start på året forhåbninger om et godt 2015,” siger Anders Colding Friis.

Generalforsamling i Pandora, onsdag den 18. marts, Bestyrelsesformand Peder Tuborgh og koncernchef Anders Colding Friis

Kvartalets resultat bliver skæmmet af det store skattesmæk, Pandora fik tidligere på året. En årelang tvist med Skat endte med en regning på 995 mio. kroner til Pandora, der allerede havde sat 610 mio. kroner til side til den ekstraordinære skattebetaling.

I første kvartal bliver regnskabet derfor påvirket negativt med en ekstra skattebetaling på 364 mio. kroner og 21 mio. i de finansielle poster.

08BUSPandora-side8.jpg

Kære læser

Berlingske har skiftet det system, vi bruger til at håndtere kommentarer til de enkelte artikler. Det betyder, at tidligere kommentarer nu er slettet. For fremtiden kan artikler kun kommenteres og debateres med et log ind til Facebook.

Med venlig hilsen

Redaktionen

Forsiden lige nu

Til forsiden

Business anbefaler

Gratis breaking news på mobilen

Send BUSINESS BREAK til 1929 og modtag en SMS med en bekræftelse. Det er gratis - tilmelding koster kun almindelig takst. Du kan til hver en tid afmelde tjenesten igen.

Afmeld: sms BUSINESS BREAK STOP til 1929

Tilmeld Afmeld

Business Nyhedsbrev

Få breaking news og det bedste overblik fra Business.dk morgen og eftermiddag - eller modtag hver uge et prioriteret overblik over investorstof, privatøkonomi, ejendomme, digtal, karriere, media og vækst.

Se alle nyhedsbreve
 

Business i billeder

Se alle

BrandView Hvad er Brandview?

BrandView er en service fra Berlingske Media, hvor virksomheder har mulighed for at kommunikere deres specialviden direkte til brugere og læsere af Berlingske.
Dette kan gøres på print i Berlingske og Berlingske Business, eller online på b.dk og business.dk.

Ønsker du at vide mere om BrandView, bedes du kontakte content marketing afdelingen Public Impact via e-mail: info@publicimpact.dk.

Annonce

Truslerne om handelskrig kan ikke bare absorberes af aktiemarkederne, konstaterer Sampensions investeringsdirektør”Markederne er mere nervøse end sidste år og der har været større daglige udsving side...

Business Events Se alle

Business.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og at målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart. Læs mere

Kære læser. Velkommen til business.dk.

Vi kan se, at du har installeret en adblocker, så vi ikke kan vise dig annoncer. Det er vi kede af, fordi indtægter fra annoncer er en helt afgørende årsag til, at vi dagligt kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.

Vi håber derfor, at du i din adblocker vil tillade visning af annoncer fra business.dk Det er nemt og tager kun et øjeblik: Se hvordan du gør her.

Med venlig hilsen
Berlingske Business

Tilbage til artiklen