Berlingske Business
09:50Tyskland: PMI lidt højere end ventet

De gør det igen: Pandora i vild vækst opjusterer forventningerne

aaa
Anders Colding Friis Foto:

Smykkekoncernen Pandora lever op til analytikernes forventninger og opjusterer forventningerne til helåret. Koncernen lægger endnu en milliard til forventningerne til omsætningen, så der nu forventes en omsætning på 16 milliarder kroner.

Den danske smykkekoncern Pandora viser endnu engang imponerende vækst i hele verden.

Pandora leverer et stærkt regnskab i andet kvartal og opjusterer forventningerne til helåret, så koncernen nu forventer en omsætning på hele 16 milliarder kroner i stedet for 15 milliarder kroner.

Det er åbningen af nye butikker, som får Pandora til at tro på på muligheden for at sælge smykker for en milliard kroner mere end tidligere forventet. Koncernen ser nu 375 nye konceptbutikker i år mod tidligere 325.

Omsætningen for andet kvartal endte på 3,6 milliarder kroner, en stigning på 41,4 procent (25,8 procent i lokal valuta) sammenlignet med samme periode året før.

Pandora

I mio. kr.2. kvt. 20152. kvt. 2014Ændr.
i pct.
Omsætning3598254441%
Driftsresultat123584147%
Nettoresultat91066237%
Egenkapital60976274-3%
Antal ansatte13378951441%
Overskudsgrad34.333.1

Væksten på omsætningen er bredt funderet med 43,8 procent (19,4 procent i lokal valuta) vækst på det amerikanske marked, 38 procent (32 procent vækst i lokal valuta) vækst i Europa og 44,1 procent (26,9 procent) vækst i Asien.

Omsætningen fra konceptbutikker er steget med 54,7 procent, og med åbningen af flere af den type butikker vil Pandora formentligt finde mere vækst herfra.

I en meddelelse fra Pandora siger selskabets administrerende direktør, Anders Colding Friis, at han er meget tilfreds med præstationen for perioden.

Pandora glimter næstmest blandt store europæiske aktier i 2014

»Alle store regioner leverede igen tocifret vækst, og vores fokus på konceptbutikker fortsætter med at betale sig med omsætningsvækst i kvartalet på mere end 50 procent. Væksten er drevet af en kombination af netværksudvidelse og en stærk like-for-like vækst støttet af omsætningsforbedrende initiativer som fortsat udrulning af vores e-butikker og vores samarbejde med Disney,« udtaler Anders Colding Friis, som har stået i spidsen for Pandora siden marts.

Driftsresultatet for andet kvartal lød på 1,2 milliarder kroner - samme tal året før var 841 millioner kroner.

BM

Det er anden gang i år, at Pandora opjusterer forventningerne, og aktien er da også steget voldsomt over hele året. I år er aktien steget 54 procent, hvilket kun Genmab og Vestas har klaret bedre.

Kære læser

Berlingske har skiftet det system, vi bruger til at håndtere kommentarer til de enkelte artikler. Det betyder, at tidligere kommentarer nu er slettet. For fremtiden kan artikler kun kommenteres og debateres med et log ind til Facebook.

Med venlig hilsen

Redaktionen

Forsiden lige nu

Til forsiden

Business anbefaler

Gratis breaking news på mobilen

Send BUSINESS BREAK til 1929 og modtag en SMS med en bekræftelse. Det er gratis - tilmelding koster kun almindelig takst. Du kan til hver en tid afmelde tjenesten igen.

Afmeld: sms BUSINESS BREAK STOP til 1929

Tilmeld Afmeld

Business Nyhedsbrev

Få breaking news og det bedste overblik fra Business.dk morgen og eftermiddag - eller modtag hver uge et prioriteret overblik over investorstof, privatøkonomi, ejendomme, digtal, karriere, media og vækst.

Se alle nyhedsbreve
 

Business i billeder

Se alle

BrandView Hvad er Brandview?

BrandView er en service fra Berlingske Media, hvor virksomheder har mulighed for at kommunikere deres specialviden direkte til brugere og læsere af Berlingske.
Dette kan gøres på print i Berlingske og Berlingske Business, eller online på b.dk og business.dk.

Ønsker du at vide mere om BrandView, bedes du kontakte content marketing afdelingen Public Impact via e-mail: info@publicimpact.dk.

Sponseret

Sampensions kunder kan glæde sig over et godt afkast for 2017.”En typisk kunde i vores markedsrenteprodukt opnår et afkast i år på omkring 8 pct., og det er meget højere, end hvad man kunne forvente v...

Business.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og at målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart. Læs mere

Kære læser. Velkommen til business.dk.

Vi kan se, at du har installeret en adblocker, så vi ikke kan vise dig annoncer. Det er vi kede af, fordi indtægter fra annoncer er en helt afgørende årsag til, at vi dagligt kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.

Vi håber derfor, at du i din adblocker vil tillade visning af annoncer fra business.dk Det er nemt og tager kun et øjeblik: Se hvordan du gør her.

Med venlig hilsen
Berlingske Business

Tilbage til artiklen