Berlingske Business
17:45Business Live lukker for i dag - på gensyn i næste uge

Tæller samlever som familie ved køb af ejendom?

Billede
Vores søn kan ikke låne til købet alene, og de unge mennesker, som er forældre sammen, ønsker, at begge indgår i købet. Foto:

Børn kan uden skattesmæk købe en ejendom til »familiepris« - men hvad med ugifte samlevere?

? Min mand og jeg har en ejendom, som vi gerne vil sælge til vores søn og dennes samlever gennem fire år. Ejendommen er vurderet til 5 mio. kroner, og vi vil sælge den for 4,75 mio. kroner.

Vores søn kan ikke låne til købet alene, og de unge mennesker, som er forældre sammen, ønsker, at begge indgår i købet. Kan reglerne om overdragelse til nærmeste familie til en fordelagtig pris skattefrit anvendes, når en samlever også indgår i handlen?

Med venlig hilsen C.

16BUSKoebenhavn-Luftfoto-20.jpg

! Et barns samlever er ikke omfattet af gaveafgiftskredsen i boafgiftslovens § 22. Dermed falder samleveren også uden for det gamle værdiansættelsescirkulære fra 1982. I værdiansættelsescirkulæret er angivet, at det finder anvendelse på en arvings nærtstående. Men der anføres i cirkulæret intet om, at det også finder anvendelse på en gavemodtagers nærtstående.

I en kendelse fra 2009 har Landsskatteretten lakonisk anført, at ved gaver til børns samlevere finder boafgiftsloven og cirkulæret ikke anvendelse. Sagen fra 2009 var lidt speciel, så jeg vil ikke afvise, at resultatet i dag kan blive et andet.

At få det ændrede resultat kræver som minimum et bindende svar, men realistisk også en klage til Landsskatteretten. Altså taler vi om en afgørelse, som er mindst et år ude i fremtiden.

Pix: brevkasse 08BUSAndelslejligheder-1945.jpg

Er jeres søn og dennes samlever godkendt til at kunne købe sammen, vil løsningen være, at jeres søn starter med at købe, mens samleveren kautionerer. Et passende - men meget, meget kort - tidsrum efter jeres søns køb, sælger han halvdelen til samleveren til halvdelen af det beløb, som han har betalt jer. Samleverens kaution afløses så af en hæftelse, mens hun samtidig får 50 procents ejerskab.

Min løsning kræver, at jeres søn har været samlevende med samleveren i mindst to år, ligesom det unge par må acceptere, at de ikke kan starte med et fælles ejerskab.

Med venlig hilsen Erik Øvlisen, advokat (H), www.ForumAdvokater.dk

 

 

Forsiden lige nu

Til forsiden

Business anbefaler

Business Direct Sponseret Se alle

Gratis breaking news på mobilen

Send BUSINESS BREAK til 1929 og modtag en SMS med en bekræftelse. Det er gratis - tilmelding koster kun almindelig takst. Du kan til hver en tid afmelde tjenesten igen.

Afmeld: sms BUSINESS BREAK STOP til 1929

Tilmeld Afmeld

Business Nyhedsbrev

Få breaking news og det bedste overblik fra Business.dk morgen og eftermiddag - eller modtag hver uge et prioriteret overblik over investorstof, privatøkonomi, ejendomme, digtal, karriere, media og vækst.

Se alle nyhedsbreve
 

Business i billeder

Se alle

BrandView Hvad er Brandview?

BrandView er en service fra Berlingske Media, hvor virksomheder har mulighed for at kommunikere deres specialviden direkte til brugere og læsere af Berlingske.
Dette kan gøres på print i Berlingske og Berlingske Business, eller online på b.dk og business.dk.

Ønsker du at vide mere om BrandView, bedes du kontakte content marketing afdelingen Public Impact via e-mail: info@publicimpact.dk.

Sponseret

Efter et meget langt opsving på aktiemarkederne kan man næppe forvente, at den høje indtjening i de børsnoterede selskaber bliver ved med at fortsætte. Priserne på aktier er nu så høje, at de er på ni...

Business Events Se alle

Business.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og at målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart. Læs mere

Kære læser. Velkommen til business.dk.

Vi kan se, at du har installeret en adblocker, så vi ikke kan vise dig annoncer. Det er vi kede af, fordi indtægter fra annoncer er en helt afgørende årsag til, at vi dagligt kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.

Vi håber derfor, at du i din adblocker vil tillade visning af annoncer fra business.dk Det er nemt og tager kun et øjeblik: Se hvordan du gør her.

Med venlig hilsen
Berlingske Business

Tilbage til artiklen