Berlingske Business
08:08Danskerne går Black Friday i møde med højt forbrugshumør

Kan børn kræve arv nu – og sende længstlevende på gaden?

503645788.jpg
En svær samtale er ofte en del af løsningen på de problemstillinger, der kan opstå i forbindelse med arv.

Arveloven giver flere muligheder. En svær samtale er ofte en god del af løsningen.

? Efter en del snak om at sidde i uskiftet bo er jeg blevet noget forvirret.

Hvis min mand dør før mig, skal mine børn så give mig lov til at sidde i uskiftet bo? Det er fælles børn.

Kan de tvinge mig til at give dem faders arv? I værste tilfælde vil jeg jo blive sat på gaden.

Jeg har hele tiden troet, at jeg skulle skifte med børnene, hvis jeg agter at gifte mig igen? Og hvis de forlanger det?

Med venlig hilsen G.

Altaner med blomster, urtepotter på huse på Nørrebro.

! Mange er i tvivl om svaret på dit spørgsmål. Arvelovens § 17 har løsningen:

»Efter en ægtefælles død kan den længstlevende ægtefælle overtage ægtefællernes fælleseje til uskiftet bo med deres fælles livsarvinger.«

Jeres fællesbørn kan derfor ikke tvinge dig til at skifte. De må acceptere din beslutning.

Hvis du skulle vælge at skifte, giver den nuværende arvelov mulighed for, at du kan få lov til at vente med at udbetale arven til arvingerne i op til ti år. Det forudsætter, at du kan give sikkerhed i fast ejendom, og skifteretten skal tillade det. Denne mulighed kan være en vej frem, hvis du føler børnenes pres alt for voldsomt.

04BUSbrevkasse-bryllup-1824.jpg

Jeg synes, du skal tage en snak med dine børn og forklare dem reglerne. Giv dem også gerne et par ord med på vejen om din begrundelse og situation. En sådan samtale kan være svær, men samtidig meget virkningsfuld. Gjort rigtigt kan den forebygge optrapning af en konflikt, der i værste fald kan ødelægge jeres forhold. Den pris er høj – derfor kan det godt svare sig at tage også en vanskelig samtale.

Jeg har som advokat nogle gange deltaget i sådanne samtaler, og det har hver gang vist sig, at dialogen kunne bane vej for gensidig forståelse og respekt. Det kan være, at din advokat kunne være en god samtalepartner i en sådan dialog med børnene?

Hvis du vil gifte dig igen, skal du skifte, også selv om dine børn skulle være parat til at acceptere andet.

Med venlig hilsen

Allan Ohms, advokat (H),

www.ForumAdvokater.dk

Brev

Forsiden lige nu

Til forsiden

Business anbefaler

Gratis breaking news på mobilen

Send BUSINESS BREAK til 1929 og modtag en SMS med en bekræftelse. Det er gratis - tilmelding koster kun almindelig takst. Du kan til hver en tid afmelde tjenesten igen.

Afmeld: sms BUSINESS BREAK STOP til 1929

Tilmeld Afmeld

Business Nyhedsbrev

Få breaking news og det bedste overblik fra Business.dk morgen og eftermiddag - eller modtag hver uge et prioriteret overblik over investorstof, privatøkonomi, ejendomme, digtal, karriere, media og vækst.

Se alle nyhedsbreve
 

Business i billeder

Se alle

BrandView Hvad er Brandview?

BrandView er en service fra Berlingske Media, hvor virksomheder har mulighed for at kommunikere deres specialviden direkte til brugere og læsere af Berlingske.
Dette kan gøres på print i Berlingske og Berlingske Business, eller online på b.dk og business.dk.

Ønsker du at vide mere om BrandView, bedes du kontakte content marketing afdelingen Public Impact via e-mail: info@publicimpact.dk.

Business Events Se alle

Business.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og at målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart. Læs mere

Kære læser. Velkommen til business.dk.

Vi kan se, at du har installeret en adblocker, så vi ikke kan vise dig annoncer. Det er vi kede af, fordi indtægter fra annoncer er en helt afgørende årsag til, at vi dagligt kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.

Vi håber derfor, at du i din adblocker vil tillade visning af annoncer fra business.dk Det er nemt og tager kun et øjeblik: Se hvordan du gør her.

Med venlig hilsen
Berlingske Business

Tilbage til artiklen