Berlingske Business

Hvad gør man, hvis en dement ægtefælle nægter hussalg?

28BUSboligsalg-brevkasse-15.jpg
Selv om en ægtefælle nægter et salg af fælles bolig, kan det i visse tilfælde godt lade sig gøre alligevel. Arkivfoto: Jeppe Michael Jensen/Scanpix

Det kan blive nødvendigt at få Statsforvaltningen på banen, hvis der er demens inde i billedet ved et ejendomssalg.

? Kan en dement ægtefælle på plejehjem nægte sin raske hustru salg af fælles ejerbolig?

Hvor kan jeg læse om loven des­angående?

Mvh P.B.

 

21BUSVilla-122813-247.jpg

! Det korte svar er ja.

Det lidt længere og mere generelle svar følger her, og som du vil se, er det ikke helt let at svare kort og stringent inden for brevkassens rammer.

Det følger af ægtefællelovens paragraf 6, at en ægtefælle ikke uden den anden ægtefælles samtykke må indgå aftale om at overdrage, pantsætte, udleje eller bortforpagte familiens helårsbolig eller en bolig, der er bestemt til familiens helårs- bolig.

Det gælder dog kun, hvis ejendommen er omfattet af reglerne om lige- deling (de fleste former for særeje er derfor ikke omfattet, men nogle er).

Sommerhuse er kun omfattet, hvis sommerhuset skal tjene som helårs­bolig. Det gælder også, selv om der ikke er tale om egentlig fast ejendom, f.eks. andelslejligheder, aktielejligheder, anpartslejligheder, interessentskabs­lejligheder m.v., campingvogne eller husbåde. Ejendomme, der alene benyttes til erhverv, er ikke omfattet. Der kræves ikke ægtefællesamtykke ved dispositioner over helårsboliger i udlandet.

Reglen omfatter ikke boliger, der er erhvervet med en udbetaling, der udelukkende hidrører fra en rimelig alders- og kapitalpension, supplerende engangssum og supplerende engangsydelse, der er udbetalt ordinært og tillige ikke i en række andre (sjældnere) tilfælde.

14BUSPix-Brev-171600-819.jpg

Der gælder ikke formkrav til sam­tykket, som kan være givet stiltiende. Samtykket kan gøres betinget.

Der kan som hidtil gives forhåndssamtykke, og dette kan i konkrete situationer gøres uigenkaldeligt.

Nægter den anden ægtefælle at give samtykke, eller kan samtykke ikke indhentes inden rimelig tid, kan statsforvaltningen efter anmodning fra den ægtefælle, der ejer boligen, eller fra den anden part i aftalen tillade dispositionen, hvis der ikke er en rimelig grund til at nægte at gennemføre aftalen.

Hvis der ikke foreligger et samtykke eller en generalfuldmagt eller fremtidsfuldmagt, er du nødt til at få Stats­forvaltningen på banen.

Dit spørgsmål giver mig lyst til at skrive om fuldmagter og fordelen ved dem, men det bliver for langt. Læsere, der ønsker at vide mere, kan rekvirere mit notat herom på ao@forumadvokater.dk

Mvh Allan Ohms, advokat (H), Forum Advokat

31BUShedr-Green-paragraph-1.jpg

Forsiden lige nu

Til forsiden

Business anbefaler

 

Business i billeder

Se alle

BrandView Hvad er Brandview?

BrandView er en service fra Berlingske Media, hvor virksomheder har mulighed for at kommunikere deres specialviden direkte til brugere og læsere af Berlingske.
Dette kan gøres på print i Berlingske og Berlingske Business, eller online på b.dk og business.dk.

Ønsker du at vide mere om BrandView, bedes du kontakte content marketing afdelingen Public Impact via e-mail: info@publicimpact.dk.

Annonce

Venezuela har verdens største oliereserver – og en årlig inflation på 100.000 pct. Hvad er det lige, der sker?For en dansk investor var Venezuela frem til for få år siden interessant, fordi ØK havde s...

Kære læser. Velkommen til business.dk.

Vi kan se, at du har installeret en adblocker, så vi ikke kan vise dig annoncer. Det er vi kede af, fordi indtægter fra annoncer er en helt afgørende årsag til, at vi dagligt kan tilbyde dig journalistik af høj kvalitet.

Vi håber derfor, at du i din adblocker vil tillade visning af annoncer fra business.dk Det er nemt og tager kun et øjeblik: Se hvordan du gør her.

Med venlig hilsen
Berlingske Business

Tilbage til artiklen