Del : SMS
Berlingske Business

Mine chefer bestikker kundens indkøber..

Jeg har med interesse læst ErhvervsBladets artikel om korruption. Jeg har et spørgsmål. Hvordan forholder man sig som ansat, når man er vidende om, at ledelsen betaler penge under bordet til en indkøbschef? I denne sag er det et engelsk firmas indkøbschef, der får udleveret penge personligt efter hver handel. I firmaet betegner man det som returkommission. Denne praksis har stået på et par år. Mvh Anonym

Artiklen fortsætter under annoncen
Mit korte svar er, at når man som privat person eller som ansat i en virksomhed får kendskab til strafbare forhold, bør man anmelde det til de relevante myndigheder. I dit tilfælde til Politiet.

Jeg vil dog til belysning af bestikkelse og returkommissions strafbarhed kort gennemgå reglerne.

Aftaler der strider imod almindelig hæderlighed er som udgangspunkt ikke gyldige. Bestikkelse og returkommission falder ind under dette.

Når der er tale om, at en offentlig person modtager en ydelse, kalder man det for bestikkelse, og er der tale om en privat ansat person, så kalder man det returkommission.

Der kan være tale om både en ydelse i form af penge og/eller andre fordele.

Både bestikkelse og returkommission er strafbare. Både for den der yder bestikkelsen/returkommissionen og for den der modtager den.

I år 2000 blev reglerne for bestikkelse ændret således, at de tillige omfatter bestikkelse af udenlandske offentlige ansatte samt og reglerne om returkommission blev ændret, så det blev strafbart at modtage ydelser på "pligtstridig måde".

Danske statsborgere her i landet kan naturligvis straffes, men danske statsborgere der bor i udlandet, kan også straffes her i landet, hvis bestikkelse/returkommission er strafbart i den pågældendes opholdsland.

Det er indlysende, at den person der har ydet bestikkelsen/returkommissionen (og modtageren) kan straffes, men er ydelsen sket i et selskabs interesse, kan selskabet tillige ifalde strafansvar i form af bøde.

Herudover kan andre personer i virksomheden, f.eks. en overordnet eller direktør straffes for medvirken, hvis personen har været vidende og tilskyndet til, at bestikkelsen blev ydet.

Af Ligningsvejledningen fremgår det endvidere, at der ikke er fradrag for udgifter til bestikkelse og andre gaver til embedsmænd. SKAT har netop fundet anledning til at præcisere, at der ikke er fradrag for udgifter til bestikkelse o.lign., såfremt ydelsen er strafbar i henhold til straffelovens § 299 stk. 2 og underlagt dansk straffemyndighed.



Med venlig hilsen

Advokat Peter Herskind

ph
@proerhvervsadvokater.dk

Business blogs Alle blogs

Forsiden lige nu

Til forsiden

Business anbefaler

Gratis breaking news på mobilen

Send BUSINESS BREAK til 1929 og modtag en SMS med en bekræftelse. Det er gratis - tilmelding koster kun almindelig takst. Du kan til hver en tid afmelde tjenesten igen.

Afmeld: sms BUSINESS BREAK STOP til 1929

Tilmeld Afmeld

Business Nyhedsbrev

Få breaking news og det bedste overblik fra Business.dk morgen og eftermiddag - eller modtag hver uge et prioriteret overblik over investorstof, privatøkonomi, ejendomme, digtal, karriere, media og vækst.

Se alle nyhedsbreve

Business i billeder

Se alle

BrandView Hvad er Brandview?

BrandView er en service fra Berlingske Media, hvor virksomheder har mulighed for at kommunikere deres specialviden direkte til brugere og læsere af Berlingske.
Dette kan gøres på print i Berlingske og Berlingske Business, eller online på b.dk og business.dk.

Ønsker du at vide mere om BrandView, bedes du kontakte content marketing afdelingen Public Impact via e-mail: info@publicimpact.dk.

På trods af store udfordringer med infrastrukturen i mange af de store byer har et partnerskab mellem det offentlige og private længe været en sovende kæmpe.Hør Sampensions direktør Hasse Jørgensen fo...

Business Events Se alle

Business.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og at målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart. Læs mere