Del : SMS
Berlingske Business

Finansiel uro rammer Tryg

Morten Hübbe
Direktør for TRYG, Morten Hübbe. ARKIVFOTO. Foto:

Voldsomt vejr og aktieuro sætter et markant præg på landets største forsikringsselskabs netop offentliggjorte årsregnskab. Tryg finder dog stadig plads til at forkæle aktionærerne med udbytte og aktietilbagekøb.

Artiklen fortsætter under annoncen

Selvom den voldsommme finansielle uro først for alvor har accellereret efter årsskiftet, slår uroen igennem i Trygs regnskab for 2015.

Det viser Trygs netop fremlagte årsregnskab, hvor investeringsafkast er gået i negativt til -5 mio. kroner mod 360 mio. kroner i 2014. Dette trækker egenkapitalforvaltningen ned, som i 2015 udgjorde 18,9 pct. efter skat mod 23 pct. året før.

TTRYG

»Egenkapitalforrentningen var påvirket af et meget lavt investeringsafkast og engangsomkostninger relateret til Trygs effektiviseringsprogram for opnåelse af de finansielle mål for 2017,« siger Trygs topchef, Morten Hübbe.

Aktietilbagekøb for en mia. kroner

Positivt for aktionærerne er det, at Tryg nu indleder et aktietilbagekøbsprogram, der betyder, at koncernen vil købe egne aktier for en mia. kroner. Udbyttebetaling bliver der også plads til. Aktionærerne kan dermed se frem til at modtage 3,50 krone pr. aktie, hvilket bringer udbyttet for 2015 op på 6 kroner pr. aktie.

Tryg

Tryg-regnskabet viser endvidere, at vejrets luner har spillet forsikringskæmpen et puds i 2015. Vejr- og stormskader i 2015 var 208 mio. kroner højere end i 2014, hvilket blandt andet skyldes de to storme Gorm og Helga, der raserede sidste år.

Tryg

I mio. kr.20152014Ændr.
i pct.
Præmieindtægter17,97718,652-4%
Teknisk resultat2,4233,032-20%
Resultat før skat2,3273,302-30%
Nettoresultat1,9812,557-23%
Egenkapital9,83111,119-12%
Egenkapitalrente18.923.0

»2015 blev et år præget af mange vejrbegivenheder, hvor adskillige storme, skybrud, oversvømmelser og voldsomt snetryk hen over året førte op mod 20.000 anmeldte skader med sig. I alt har vi udbetalt erstatninger til vejrskader for mere end 600 mio. kroner, svarende til en stigning på næsten 170 mio. kroner i forhold til 2014. Men selv om det påvirker vores resultat negativt, så glæder vi os over, at kundetilfredsheden samtidig stiger, fordi vores kunder oplever, at vi hjælper dem og er der for dem, når det virkelig gælder,« siger Morten Hübbe.

16BUSJoern-Astrup-Hansen.jpg

På grund af vejret slog forsikringsselskabets combined ratio, der viser forholdet mellem præmieindtægter og erstatninger, ikke rekorder, som det ellers har været tilfældet i de senere år. I 2015 lød selskabets combined ratio på 86,8 mod 84,2 i 2014. Det samlede årsresultat ender på 1.981 mio. kroner efter skat.

0 Kommentarer

Business blogs Alle blogs

Forsiden lige nu

Til forsiden

Business anbefaler

Gratis breaking news på mobilen

Send BUSINESS BREAK til 1929 og modtag en SMS med en bekræftelse. Det er gratis - tilmelding koster kun almindelig takst. Du kan til hver en tid afmelde tjenesten igen.

Afmeld: sms BUSINESS BREAK STOP til 1929

Tilmeld Afmeld

Business Nyhedsbrev

Få breaking news og det bedste overblik fra Business.dk morgen og eftermiddag - eller modtag hver uge et prioriteret overblik over investorstof, privatøkonomi, ejendomme, digtal, karriere, media og vækst.

Se alle nyhedsbreve

Business i billeder

Se alle

BrandView Hvad er Brandview?

BrandView er en service fra Berlingske Media, hvor virksomheder har mulighed for at kommunikere deres specialviden direkte til brugere og læsere af Berlingske.
Dette kan gøres på print i Berlingske og Berlingske Business, eller online på b.dk og business.dk.

Ønsker du at vide mere om BrandView, bedes du kontakte content marketing afdelingen Public Impact via e-mail: info@publicimpact.dk.

På trods af store udfordringer med infrastrukturen i mange af de store byer har et partnerskab mellem det offentlige og private længe været en sovende kæmpe.Hør Sampensions direktør Hasse Jørgensen fo...

Business Events Se alle

Business.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og at målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart. Læs mere