Del : SMS
Berlingske Business

Pandora flyver videre med vild vækst

Pandora viser milliardfremgang i tidligt regnskab
Foto:

Smykkekoncernen Pandora fortsætter sine vilde vækstrater. Selskabet er steget 40 procent i omsætning og 18 procent på årets resultat. Samtidig melder man sig parat til at forkæle aktionærerne.

Artiklen fortsætter under annoncen

Aktionærerne i Pandora kan se frem til at blive belønnet, efter smykkegiganten tirsdag morgen har præsenteret et overrumplende regnskab, hvor selskabet fortsætter med at levere tårnhøje vækstrater. Alene på omsætningen er man steget 40 porcent, mens årets resultat er vokset med 18 procent sammelignet med året før.

anders colding friis

Pandoras omsætning voksede 40 procent sidste år

I 2015 omsatte man for 16,7 milliarder mod 11,9 i 2014, mens årets resultat ender på 3,6 milliarder mod 3,09 milliarder i 2014. Alt i alt præsterede man en rekordomsætning i 2015, og dermed kan smykkeselskabet skrive næste kapitel i den vilde fortælling, det har været i dansk erhvervsliv de seneste år.

Pandora

»Jeg er tilfreds med resultatet. 2015 har været et travlt år, hvor vi har set to-cifret fremgang i alle regioner, fremgang i alle produktkategorier og åbnet næsten 400 butikker verden over. Samtidig har vi sikret en vækst i driftsresultatet på 45 procent, så jeg er tilfreds med året,« siger Anders Colding Friis.

Pandora

I mio. kr.20152014Ændr.
i pct.
Omsætning16.73711.94240%
Driftsresultat5.8144.07243%
Nettoresultat3.6743.09819%
Egenkapital6.1397.032-13%
Antal ansatte13.9719.95740%
Overskudsgrad34,734,1

Pandora planlægger at lade aktionærerne få del i festen. Udbyttet vil blive forhøjet med 44 procent sammenlignet med året før, så det ender på 13 kroner per aktie, samtidig med at bestyrelsen vil rulle et nyt aktietilbagekøbsprogram ud for op mod fire milliarder kroner.

Den stigende omsætning synes pænt fordelt over kloden. I Asien, som Pandora tidligere har udråbt som et af de store satsningsområder, steg omsætningen i 2015 med 58 procent, mens den steg med 42,3 procent i Europa.

Pandora viser milliardfremgang i tidligt regnskab

Ambitionen er at fortsætte fremmarchen - ikke mindst i Asien og samlet forventer smykkeselskabet at nå en omsætning på 19 milliarder kroner, oplyser Anders Colding Friis.

»Vi vil fortsætte med at udvikle forretningen gennem geografisk ekspansion i Asien, ikke mindst i Kina, men også i mere etablerede markeder som Italien og Frankrig, hvor vi mener, vi har et pænt potentiale. Vi forventer en omsætning for 2016 på over 19 milliarder kroner,« siger Anders Colding Friis, der fremhæver salget af fingerringe som et af de områder, hvor man for alvor har rykket.

»Vi vil fortsætte med at udvikle forretningen gennem geografisk ekspansion i Asien, ikke mindst i Kina, men også i mere etablerede markeder som Italien og Frankrig, hvor vi mener, vi har et pænt potentiale. Vi forventer en omsætning for 2016 på over 19 milliarder kroner,«  oplyser Anders Colding Friis.

Pandora beskæftigede ved udgangen af 2015 13.971 medarbejdere verden over.

RB Månedens aktie: Fødevareinvestorer tjente milliarder i juli

 

 

0 Kommentarer

Business blogs Alle blogs

Forsiden lige nu

Til forsiden

Business anbefaler

Gratis breaking news på mobilen

Send BUSINESS BREAK til 1929 og modtag en SMS med en bekræftelse. Det er gratis - tilmelding koster kun almindelig takst. Du kan til hver en tid afmelde tjenesten igen.

Afmeld: sms BUSINESS BREAK STOP til 1929

Tilmeld Afmeld

Business Nyhedsbrev

Få breaking news og det bedste overblik fra Business.dk morgen og eftermiddag - eller modtag hver uge et prioriteret overblik over investorstof, privatøkonomi, ejendomme, digtal, karriere, media og vækst.

Se alle nyhedsbreve

Business i billeder

Se alle

BrandView Hvad er Brandview?

BrandView er en service fra Berlingske Media, hvor virksomheder har mulighed for at kommunikere deres specialviden direkte til brugere og læsere af Berlingske.
Dette kan gøres på print i Berlingske og Berlingske Business, eller online på b.dk og business.dk.

Ønsker du at vide mere om BrandView, bedes du kontakte content marketing afdelingen Public Impact via e-mail: info@publicimpact.dk.

<p>Henrik Olejasz Larsen</p>

Hør investeringsdirektør Henrik Olejasz fortælle hvor galt det i virkeligheden står til med Italien, og om vi er på vej mod en ny EU-krise efter nej'et ved folkeafstemningen søndag:

Business Events Se alle

Business.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og at målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart. Læs mere