Del : SMS
Berlingske Business

Matas' omsætning voksede med 1 pct. i kvartalet

Investorer skrotter Matas Børsdebutanten Matas fortsætter i fi
Matas kom ud af tredje kvartal i det forskudte regnskabsår 2015/16 med en omsætning på 1051,5 mio. kr.. Foto:

Matas kom ud af tredje kvartal i det forskudte regnskabsår 2015/16 med en omsætning på 1051,5 mio. kr., svarende til en vækst på 1 pct. i forhold til tredje kvartal 2014/15.

Artiklen fortsætter under annoncen

Like-for-like væksten udgjorde 1,5 pct. i kvartalet, hvilket skal ses i forhold til en like-for-like vækst i den tilsvarende periode i 2014/15 på 0,8 pct.

Det fremgår af selskabets regnskab, der blev offentliggjort tirsdag morgen.

Investorer skrotter Matas Børsdebutanten Matas fortsætter i fi

Investorer skrotter Matas Børsdebutanten Matas fortsætter i fi

EBITA marginen i tredje kvartal faldt dog til 21,7 pct. fra 21,9 pct. året før, viser tallene.

Overskuddet før skat endte på 199,3 mio. kr. mod 195,8 mio. kr. i tredje kvartal året før. Efter skat endte bundlinjen på 152,9 mio. kr. mod 143,9 mio. kr. i det tilsvarende kvartal i 2014/15.

Matas

I mio. kr.3. kvt 2015/163. kvt 2014/15Ændr.
i pct.
Omsætning1.0521.0411%
Driftsresultat209,2208,60%
Nettoresultat152,9143,96%
Egenkapital2.6632.6261%
Antal ansatte2.2002.254-2%
Overskudsgrad19,920,0

Forventningerne til omsætningen i koncernen i 2015/16 fastholdes på omkring 3,45 mia. kr., oplyser selskabet.

bbb

- Vi hilser den højere vækst, set i forhold til årets foregående kvartaler, velkommen og er tilfredse med vores eksekvering i det vigtige julekvartal. Især selektive skønhedsprodukter og helseområdet har i lighed med de foregående kvartaler udvist en positiv udvikling, siger Terje List, administrerende direktør i Matas, i regnskabet.

0 Kommentarer

Business blogs Alle blogs

Forsiden lige nu

Til forsiden

Business anbefaler

Gratis breaking news på mobilen

Send BUSINESS BREAK til 1929 og modtag en SMS med en bekræftelse. Det er gratis - tilmelding koster kun almindelig takst. Du kan til hver en tid afmelde tjenesten igen.

Afmeld: sms BUSINESS BREAK STOP til 1929

Tilmeld Afmeld

Business Nyhedsbrev

Få breaking news og det bedste overblik fra Business.dk morgen og eftermiddag - eller modtag hver uge et prioriteret overblik over investorstof, privatøkonomi, ejendomme, digtal, karriere, media og vækst.

Se alle nyhedsbreve

Business i billeder

Se alle

BrandView Hvad er Brandview?

BrandView er en service fra Berlingske Media, hvor virksomheder har mulighed for at kommunikere deres specialviden direkte til brugere og læsere af Berlingske.
Dette kan gøres på print i Berlingske og Berlingske Business, eller online på b.dk og business.dk.

Ønsker du at vide mere om BrandView, bedes du kontakte content marketing afdelingen Public Impact via e-mail: info@publicimpact.dk.

På trods af store udfordringer med infrastrukturen i mange af de store byer har et partnerskab mellem det offentlige og private længe været en sovende kæmpe.Hør Sampensions direktør Hasse Jørgensen fo...

Business Events Se alle

Business.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og at målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart. Læs mere